2019-20 Northern Virginia (and state) Reflections Winners!

Dance ChoreographyDance Choreography

PRIMARY

1st Place – Natalia Thornton, 1st grade, Montessori Public School, Arlington, “Dancing With My Ancestors” 1st Place Virginia!

2nd Place – Nainika Diddi, 1st grade, McNair ES, Fairfax, “Not Alone”

INTERMEDIATE

1st Place – Mihika Sinha, 5th grade, Taylor ES, Arlington, “Me ‘A Tree’”      3rd Place Virginia!

2nd Place – Rishima Sahoo, 5th grade, McNair ES, Fairfax, “Happiness is Inside – Look Within”

3rd Place – Catalina Gustafson, 5th grade, Louise Archer ES, Fairfax, “Who Am I?”

HM – Saha Irwin, 4th grade, Jefferson-Houston School, Alexandria, “Beauty Around You”

MIDDLE SCHOOL

1st Place – Grace Fettig, 8th grade, Williamsburg MS, Arlington, “To Be or Not To Be…Me” 3rd Place Virginia!

2nd Place – Sicilia Oliver, 7th grade, Longfellow MS, Fairfax, “It Only Matters In the Inside”

3rd Place (tie) – Sophia Zabel, 6th grade, George Washington MS, Alexandria, “A Bird”

3rd Place (tie) – Pairis Roberts, 6th grade, Laurel Hill ES, Fairfax, “Hate Love”

HIGH SCHOOL

1st Place – Molly Quigley, 10th grade T.C. Williams HS, Alexandria, “Antidote” 3rd Place Virginia!

2nd Place – Anjali Nair, 11th grade, Thomas Jefferson HS for Science & Tech, Fairfax, “Transcending Regrets”

3rd Place (tie) – Elizabeth Mineau, 11th grade, Washington-Liberty HS, Arlington, “The Movement of My Soul”

3rd Place (tie) – Leila Ilkhanoff, 11th grade, Mclean HS, Fairfax, “Can’t Be Broken”

 

Film ProductionFilm Production

PRIMARY

1st Place – Theo Whiteman, K, McKinley ES, Arlington,      “Look Within Others” 1st Place Virginia!

2nd Place – Ellen Clarke, K, Aldrin ES, Fairfax, “My Chinese Lunch”

3rd Place (tie) – Ansel Mangum, K, Jefferson-Houston School, Alexandria, “In the Drawer”

3rd Place (tie)   Joseph Crowley, 2nd grade, Laurel Ridge ES, Fairfax, “Look Within Nature”

INTERMEDIATE

1st Place – Genevieve Cheng, 3rd grade, Mantua ES, Fairfax, “Look Before You Leap”

2nd Place – Mason Mirabile, 4th grade, Discovery ES, Arlington, “Never Too Small”

3rd Place – Eleanor Purugganan, 5th grade, George Mason ES, Alexandria, “An Anxious Day for Rabbit”

HM – Zachary Hou, 3rd grade, Louise Archer ES, Fairfax, “Look Within a Russian Doll”

MIDDLE SCHOOL

1st Place – Brooklynn Aguilar, 6th grade, Sangster ES, Fairfax, “The Beauty of an Eye”

2nd Place – Laylah Graves, 6th grade, Louise Archer ES, Fairfax, “Blossom”

3rd Place (tie) – Olivia Longobardi, 7th grade, George Washington MS, Alexandria, “Riding Is a Journey”

3rd Place (tie) – Eric Chung, 8th grade, Williamsburg MS, Arlington, “Who Are You?”

HIGH SCHOOL

1st Place – Sophie Henry, 9th grade, Thomas A. Edison HS, Fairfax, “Lives of the People” 2nd Place Virginia!

SPECIAL ARTIST

1st Place – Aiden Riley, 9th grade, Thomas A. Edison HS, Fairfax, “Looking Within Me” 1st Place Virginia!

2nd Place – Marcelo Garcia-Rivera, 5th grade, McKinley ES, Arlington, “My Favorite Things”

 

LiteratureLiterature

PRIMARY

1st Place – Siena Femenella, K, Louise Archer ES, Fairfax, “Myself”

2nd Place – Naomi Rosner, 2nd grade, Wolftrap ES, Fairfax, “Inside of You”

3rd Place (tie) – Raya Yellin, 1st grade, Douglas MacArthur ES, Alexandria, “Look In Your Heart”

3rd Place (tie) – Daniel Noonan, 1st grade, Francis Scott Key ES, Arlington, “Homophones Inside”

Director’s Award – Reed Conques, 2nd grade, Cherry Run ES, Fairfax, “When I Look Within My Thoughts”

INTERMEDIATE

1st Place – Heidi Koolmees, 3rd grade, Floris ES, Fairfax, “Lucy Finds Art,” 3rd Place Virginia!

2nd Place – Aya Noori, 4th grade, Sangster ES, Fairfax, “Think Differently”

3rd Place – Ariana Losos, 4th grade, Arlington Science Focus School, Arlington, “Look Within a Photo”

HM – Alice Reynolds, 5th grade, Mt Vernon Community School, Alexandria, “Discovering Yourself”

HM – Nora Islam, 5th grade, Oakview ES, Fairfax, “Find It in You”

MIDDLE SCHOOL

1st Place – Moe Ma Kha Tun, 6th grade, Haycock ES, Fairfax, “We’re Lucky”

2nd Place (tie) – Evelyn Rives, 7th grade, Gunston MS, Arlington, “Comfort Zone”

2nd Place (tie) – Sophia Tzvetanov, 6th grade, Louise Archer ES, Fairfax, “Look Within”

3rd Place (tie) – Emily Brennan, 8th grade, Jefferson-Houston School, Alexandria, “Hercules”

3rd Place (tie) – JoonWon Lee, 6th grade, Oakton ES, Fairfax, “I’m a Man of Many Faces”

HIGH SCHOOL

1st Place – Evelyne Breed, 9th grade, Thomas Jefferson HS for Science & Tech, Fairfax, “Look Within”

2nd Place – Adelaide Loving, 11th grade, Langley HS, Fairfax, “On My Own Two Wheels”

3rd Place – Ioana Vasilcoiu, 10th grade, Mclean HS, Fairfax, “Teenage Turmoil”

HM – Sara Abbas, 11th grade, T.C. Williams HS, Alexandria, “The Unknown”

Director’s Award – Charlotte Papacosma, 9th grade, Wakefield HS, Arlington, “Can’t Do This Alone”

SPECIAL ARTIST

1st Place – Abigail Bryson, 3rd grade, Mantua ES, Fairfax, “Look With Your Heart”

 

Music CompositionMusic Composition

PRIMARY

1st Place – Lucy Houston, 1st grade, Charles Barret ES, Alexandria, “Look With the Light in Your Heart” 3rd Place Virginia!

2nd Place – Charlotte Na, 2nd grade, Nottingham ES, Arlington, “Happy”

3rd Place – Siddharth Prabhu, 2nd grade, Oak Hill ES, Fairfax, “Look Within – You Will Find Music”

INTERMEDIATE

1st Place – Annika Desai, 5th grade, Churchill Road ES, Fairfax, “Rainy Day Thoughts” 2nd Place Virginia!

2nd Place (tie) – Will MacKay, 3rd grade, Douglas MacArthur ES, Alexandria,  “Ripples in the Water”

2nd Place (tie) – Cate Branon, 5th grade, Jamestown ES, Arlington, “Wish You Were Mine”

3rd Place – Charlie Sicard, 3rd grade, Louise Archer ES, Fairfax,  “If You Look You Will Find It”

MIDDLE SCHOOL

1st Place – Juliet Auten, 8th grade, Lake Braddock SS, Fairfax, “Nostalgia”

2nd Place – Clara Crawford, 8th grade, Gunston MS, Arlington, “Look Inside”

3rd Place – Audrey Wampler, 6th grade, Sangster ES, Fairfax, “Delphenium Aurora”

Director’s Award – Lydia Rotkis, 6th grade, George Washington MS, Alexandria, “To Be Heard”

Director’s Award – Sydney Wong, 8th grade, Mark Twain MS, Fairfax, “Searching and Satisfied”

HIGH SCHOOL

1st Place – Jonathan Morgan Petrini, 12th grade, T.C. Williams HS, Alexandria, “The Waltz of the Crystal Tower” Honorable Mention Virginia!

2nd Place (tie) – Alexandra Wong, 12th grade, Hayfield SS, Fairfax, “Hearing the Birds”

2nd Place (tie) – Kevin Davis, 11th grade, Thomas Jefferson HS for Science & Tech, Fairfax, “Waste Land”

3rd Place – Tim Wang, 9th grade, Langley HS, Fairfax, “Recall of My Heart”

HM – Lindsay Glaccum, 9th grade, Yorktown HS, Arlington, “The Magic Mirror”

SPECIAL ARTIST

1st Place – Jacob Woolcock, 3rd grade, Wolftrap ES, Fairfax, “Morning Breeze” 1st Place Virginia!

 

PhotographyPhotography

PRIMARY

1st Place – Riley Zwiselsberger, 2nd grade, Charles Barrett ES, Alexandria,  “Within the Wall of War” 1st Place Virginia!

2nd Place  – Senthur Kannan, 1st grade, McNair ES, Fairfax, “Amazing Water Drop on a Leaf”

3rd Place (tie) – Zara Oberoi, 1st grade, Montessori Public School, Arlington,  “The Many Moods of Zara”

3rd Place (tie) – Gemma Viscomi, 1st grade, Wolftrap ES, Fairfax, “Looking Into Fairy World”

HM – Lily Carroll, 1st grade, Chery Run ES, Fairfax, “The Mirror”

INTERMEDIATE

1st Place – Annika Desai, 5th grade, Churchill Road ES, Fairfax, “Inner Joy”

2nd Place – Ella Engelhardt, 4th grade, Montessori Public School, Arlington, “Reflecting Within”

3rd Place (tie) – Emily Bogle, 5th grade, Wolftrap ES, Fairfax, “Seen Wrong”

3rd Place (tie) – Genevieve Cheng, 3rd grade, Mantua ES, Fairfax, “Look Within Light”

HM – Zoe Corazza, 4th grade, James K. Polk ES, Alexandria, “What’s in the Lunch Box”

MIDDLE SCHOOL

1st Place – Abigail Altenburg, 8th grade, George Washington MS, Alexandria, “Spiraling”

2nd Place – Susannah Cope, 8th grade, Mark Twain MS, Fairfax, “Not Just Junk”

3rd Place (tie) – Anna Brodsky, 6th grade, Dorothy Hamm MS, Arlington, “Eye See Blue”

3rd Place (tie) – Rebecca Daubert, 6th grade, Sangster ES, Fairfax, “Opening Up”

HM – Katie Smith, 6th grade, Laurel Hill ES, Fairfax, “My Path”

HIGH SCHOOL

1st Place – Nathaniel Hendley, 12th grade, T.C. Williams HS, Alexandria, “Inner Visions” 1st Place Virginia!

2nd Place (tie) – Olivia Henry, 12th grade, Hayfield SS, Fairfax, “Through the Looking Glass”

2nd Place (tie) – Catherine Nguyen, 10th grade, Thomas Jefferson HS for Science & Tech, Fairfax, “Look Within Through the Lens”

3rd Place – Mila Sampson, 12th grade, Yorktown HS, Arlington, “Colorful Stare”

HM – Hazel Vineet, 11th grade, Westfield HS, Fairfax, “Inside Out”

SPECIAL ARTIST

1st Place – Charles Nguyen, 9th grade, Lake Braddock SS, Fairfax, “Synapse” 1st Place Virginia!

 

Visual ArtsVisual Arts

PRIMARY

1st Place – Finley Sheers, 2nd grade, Churchill Road ES, Fairfax, “A Look Within Arthritis      3rd Place Virginia!

2nd Place – Amelia Munoz, 1st grade, Louise Archer ES, Fairfax, “An Inventor’s Mind”

3rd Place – Pranamya Jindal, 2nd grade, McNair ES, Fairfax, “Look Within the Effects of Pollution”

HM – Callen Ohlandt, 2nd grade, Cora Kelly ES, Alexandria, “Piano”

HM – Valentina McCoy, K, Montessori Public School, Arlington, “Inside My Heart”

INTERMEDIATE

1st Place – Sasha Shakula, 5th grade, Aldrin ES, Fairfax, “My Universe”            2nd Place Virginia!

2nd Place – Joseph Yoon, 4th grade, Poplar Tree ES, Fairfax, “All Things From My Inside”

3rd Place (tie) – Gemma Walsh, 4th grade, Tuckahoe ES, Arlington, “Welcome to My House”

3rd Place (tie) – Yeeyung Li, 3rd grade, Churchill Road ES, Fairfax, “Footprinted Feelings”

HM – Opshora N. Hannan, 5th grade, Patrick Henry K-8 School, Alexandria, “Look Within Yourself”

MIDDLE SCHOOL

1st Place – Tatiana Fedoseeva, 8th grade, Williamsburg MS, Arlington, “Behind the Mask” 2nd Place Virginia!

2nd Place (tie)   Sydney Eom, 6th grade, White Oaks ES, Fairfax, “Two Negatives Make a Positive”

2nd Place (tie)   Julia Lee, 6th grade, Oakton ES, Fairfax, “Look Into the Future”

3rd Place (tie)   Delina Adhanom, 7th grade, Patrick Henry ES, Alexandria, “Choose Your Ending”

3rd Place (tie)   Vivianne Kim, 7th grade, Lanier MS, Fairfax, “Glimpse of Beauty”

HIGH SCHOOL

1st Place – Katie Jeong, 11th grade, Mclean HS, Fairfax, “Within Mother Nature” 1st Place Virginia!

2nd Place – Maria Marks, 10th grade, Marshall HS, Fairfax, “Happiness Within”

3rd Place – Maria Molchanova, 10th grade, Thomas Jefferson HS for Science & Tech, Fairfax, “Looking Back”

HM – Katherine Milone, 11th grade, T.C. Williams HS, Alexandria, “Everyone’s Fighting”

HM – Madeleine Kenny, 10th grade, Washington-Liberty HS, Arlington, “Headache”

SPECIAL ARTIST

1st Place – Veronica Meza, 2nd grade, James K. Polk ES, Alexandria, “Descendents 3”

2nd Place – Spencer Willmann, 10th grade, Herndon HS, Fairfax, “Owl”

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s