2016-17 Alexandria Reflections Winners

We have a winners’ list! But first, a description of our award designations:

  • 1st Place = Outstanding Interpretation of Theme
  • 2nd Place = Award of Excellence
  • 3rd Place = Award of Merit
  • HM = Honorable Mention
  • Dir = Director’s Award (awarded at the discretion of the contest director to recognize deserving work that was not singled out by the judges.

The 1st Place entries have been advanced to the Northern Virginia District contest and are now being evaluated by the District judges, alongside entries from Fairfax and Arlington. Expect District results in early February.

And now, here are the 2016-17 PTA Reflections results for Alexandria, by arts category. These entries and all others that were advanced to the city contest are currently on display in the Alexandria Reflections Art Show at the Durant Center, through mid-May.

This list also includes information about Alexandria’s NoVa District and Virginia State winners. Congratulations to all of our talented students!

Dance IconDANCE CHOREOGRAPHY (Click here to view the 1st-Place winning dances!)
Primary
1st  Sophia Marcy (K) MacArthur – “Hall of Fame” (Honorable Mention in the NoVa District contest)
2nd  Gabriel Pacini (K) Maury – “Samba”
3rd  Mahri Jahi (K) Mt Vernon – “The Flower”

Intermediate
1st  Ava Marcy (4th grade) MacArthur – “The Story of My Life” (3rd Place in the NoVa District contest)
2nd  Michael Jantson (3rd grade) Mt Vernon – “Funky Life”

Middle School
1st  Janae Holster (8th grade) GWMS – “Fragile” (1st Place in both the NoVa District and the Virginia State contest!)

Film IconFILM PRODUCTION  (Click here to watch the 1st-Place winning film entries)
Primary
1st  Wesley Anderson (2nd grade) Maury – “Picture of Me” (2nd Place in the NoVa District contest)
2nd  Atanas (Taso) Janevski (1st grade) Mt Vernon – “Adventure at School”
3rd  Laila Gaines (1st grade) MacArthur – “Summertime Story”

Intermediate
1st  Eliza Gwin (5th grade) Maury – “My Story” (1st Place in the NoVa District contest; 3rd Place in the Virginia State contest)
2nd  Kit Misha Vontz (3rd grade) Mt Vernon – “Just Like Us”
3rd  Gabriella Sofia Tiapula Tuson (3rd grade) Charles Barrett – “The Story of My Tree”

Literature IconLITERATURE
Primary
1st   Charlie Lorenz (2nd grade) MacArthur “So What Is It?” (3rd Place in the NoVa District contest)
2nd(tie)   Lucy Hunnicutt (2nd grade) John Adams “What I Like Is My Story”
2nd(tie)   Saha Irwin (1st grade) Jefferson-Houston “My Story”
3rd   Anna Snyder (2nd grade) Mt Vernon “The Fairy Who Didn’t Know How to Fly”
HM   Wesley Anderson (2nd grade) Maury “Poum”
HM   Zoe Lee (K) James Polk “My Family”

Intermediate
1st   Rena Cooper (3rd grade) MacArthur – “My Happy New Mommy” (3rd Place in the NoVa District contest)
2nd(tie)   Nina Wolf (3rd grade) Mt Vernon – “I Am”
2nd(tie)   Julia Malleck (5th grade) Maury – “Not Shell Guy”
3rd   Skye Witmer (4th grade) Jefferson-Houston – “My World”
Dir   Bethany Panza (3rd grade) George Mason – “Me”
Dir   Sydney Payne (5th grade) Charles Barrett – “No Matter What”
Dir   Naima Shabazz (4th grade) James Polk – “Sunrise”

Middle School
1st   Madeleine Quill (8th grade) Jeff-Houston – “What It’s Like To Be Different” (3rd Place in the NoVa District contest)
2nd   Leah Beth Devendorf (6th grade) GWMS – “Unfocused”

High School
1st   Hannah Miller (10th grade) TC Williams – “The Black Minivan” (1st Place in the NoVa District contest; 2nd Place in the Virginia State contest)

Music IconMUSIC COMPOSITION (click here to listen to the 1st-Place winning compositions)
Primary
1st   Nora Beekman (2nd grade) Mt Vernon – “In the Sky”

Intermediate
1st   Eliza Gwin (5th grade) Maury – “You Were” (3rd Place in the NoVa District contest)
2nd   Kit Misha Vontz (3rd grade) Mt Vernon – “A Song for Thalia”
3rd   Patrick Ostermann-Healey (4th grade) MacArthur – “Patrick’s Day in Music”
HM   Eliana Rougle (4th grade) James Polk – “Truly Me”
Dir   Gabriella Tuson (3rd grade) Charles Barrett – “A Busy Day”

Middle School
1st   Alexander T. Tiapula Tuson (6th grade) GWMS – “My Story” (Honorable Mention in the NoVa District contest)

High School
1st   Jonathan Morgan Petrini (9th grade) TC Williams – “The Plot Thickens” (1st Place in the Northern Virginia District contest)

Photo IconPHOTOGRAPHY
Primary
1st   Liam Jovovic Doussard (1st grade) Mt Vernon – “Paris” (3rd Place in the NoVa District contest)
2nd   Gavin Zuiselsberger (1st grade) Charles Barrett – “All About Me”
3rd   Isabelle Flint (1st grade) George Mason – “A Reading Soccer Star”

Intermediate
1st   Noah Sternberg (4th grade) MacArthur – “The Camera and Me” (Honorable Mention in the Northern Virginia District contest)
2nd   Victoria Patrick (4th grade) Charles Barrett – “Art”
3rd(tie)   Genevieve Watkins (4th grade) Maury – “What’s Down the Tracks”
3rd(tie)   Alice Ward (3rd grade) Mt Vernon – “Sand”
HM   Lucien Andrews (3rd grade) Jefferson-Houston – “Nature Me”
HM   Adelaide Flint (3rd grade) George Mason – “My Own Little World”
HM   Charles Sokolove (5th grade) James Polk – “Story of Me!”

Middle School
1st   Sarah Devendorf (8th grade) GWMS – “Incomplete” (3rd Place in the NoVa District contest)

High School
1st   Fatima Chavez (12th grade) TC Williams – “El Viaje Hacia Alegria” (2nd Place in the NoVa District contest)

Visual Arts IconVISUAL ARTS
Primary
1st   Georgia Crutchfield (2nd grade) Mt Vernon – “My Life in Clay!!!” (Honorable Mention in the NoVa District contest)
2nd   Saha Irwin (1st grade) Jefferson-Houston – “Family Building”
3rd   Brooke Hunnicutt (2nd grade) John Adams – “I Love Nature”
Dir   Christopher Ramirez (2nd grade) Cora Kelly – “The City”

Intermediate
1st   Kit Misha Vontz (3rd grade) Mt Vernon – “Chapters in Kitstory” (3rd Place in the NoVa District contest)
2nd(tie)   Emily Brennan (5th grade) James Polk – “My Growing Story”
2nd(tie)   Giselle Hughes (4th grade) Charles Barrett – “A Map of My Story”
3rd   Maya Hayes (4th grade) MacArthur – “Animals All Around Me”
HM   Chloe Adams (3rd grade) George Mason – “My Cultures”
Dir   Isabella Phillips (4th grade) Jefferson-Houston – “Great Grandpa”

Middle School
1st   Julianne Joven (8th grade) GWMS – “A Reification of Life” (3rd Place in the NoVa District contest)
2nd   Morgan Drake (7th grade) Jefferson-Houston – “Different”

High School
1st   Ava Benbow (10th grade) TC Williams – “Self Portrait” (Honorable Mention in the NoVa District contest)

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s